Facebook open

Kto chociaż raz odwiedzi Nałęczów, ten wyjedzie stąd innym, lepszym człowiekiem – twierdził Bolesław Prus. Czy lepszym, to kwestia dyskusyjna, ale na pewno – zdrowszym.

Kto chociaż raz odwiedzi Nałęczów, ten wyjedzie stąd innym, lepszym człowiekiem – twierdził Bolesław Prus. Czy lepszym, to kwestia dyskusyjna, ale na pewno – zdrowszym.
Tekst: Katarzyna Sołtyk

 

 

 

 

Według badań naukowych mikroklimat Nałęczowa obniża ciśnienie, a według tradycji – sprzyja wszelakiej twórczości, zwłaszcza literackiej. To wiele tłumaczy. Zwłaszcza obecność wśród stałych bywalców takich osobistości jak: Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kazimiera Iłłakowiczówna, Ewa Szelburg-Zarembina, a w czasach nam bliższych – Agnieszka Osiecka i wiele postaci znanych z telewizji i pierwszych stron gazet. Ostatnio uzdrowisko do listy zabiegów oficjalnie dopisało muzykoterapię i arteterapię (m.in. malarstwem).

Źródło Miłości
Sercem miasta jest Park Zdrojowy, pełen kwietników, gaików, alei, krzewów i trawników. Rodzime świerki, dęby, lipy, buki i kasztanowce rosną obok egzotycznych, kaukaskich skrzydłorzechów i amerykańskich tulipanowców. Każde drzewo pachnie inaczej, z każdego dobiega radosny śpiew ptaków. W samym środku rozłożył się staw, po którym dostojnie „przechadzają się” białe łabędzie. Słychać też plusk płynącej wody – rzeki Bystrej – biegnącej przez sam środek parku i miasta.
Stojące przy ścieżkach trzy Panny Nałęczowskie – rzeźby symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość – pilnują, by serca kuracjuszy nigdy ich nie utraciły. To tutaj toczy się życie towarzyskie miasta, zawiązują się przyjaźnie, małe romanse i wielkie miłości. A wszystko za sprawą romantycznych krajobrazów i źródła bijącego w Pijalni Wód. Podobno każdy kto się z niego napije, szybko się zakochuje.
Jego dobroczynny wpływ na zdrowie potwierdzono już w 1817 roku. Ale w latach 90. XIX wieku w świat poszła plotka, że cudowna woda sprowadza na pijących choroby. Kuracjusze zaczęli omijać źródło z daleka. By odwrócić złą sławę, wybrano trzech lekarzy, którzy publicznie przez kilka dni mieli pić wodę. Lecz nawet koledzy po fachu nie wierzyli w powodzenie akcji. Śmiałków żegnały kwiaty, łzy i przemówienia. Tymczasem po tygodniu trzej skazańcy utyli i wypięknieli. Więcej! Z relacji Bolesława Prusa wynika, że po upływie kwartału każdy z nich się ożenił! Stąd nazwa nadana zdrojowi – Źródło Miłości.

Na pomoc sercu
Coś w tej historii musiało być, bo dzisiaj uzdrowisko – jako jedyne w Polsce – specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu chorób serca. Baza zabiegowa (m.in. ośrodek kardiologii inwazyjnej) pozwala leczyć chorobę wieńcową, nadciśnienie, nerwice oraz prowadzić rehabilitację po zawałach i operacjach kardiochirurgicznych.Nałęczów jest jednak także jednym z pierwszych w Polsce ośrodków SPA. Słynne Termy Pałacowe Nałęczowianka, wraz z leżącym nieopodal w Parku Zdrojowym, Atrium, to nowoczesny hotel i ośrodek SPA. Baseny z wodą nadającą się nawet dla noworodków i zabiegi hydroterapii, unikalny basen z białą glinką sprowadzaną z Grecji, liczne gabinety oferujące zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze... Od niedawna Uzdrowisko produkuje także własne kosmetyki pod marką „SPA Nałęczów”. To doskonałe i efektywne pilingi, kremy do twarzy i masła do ciała, z których możemy korzystać po powrocie do domu.
Atrium - basen
Z melancholią w tle
Większość zabytkowych obiektów uzdrowiskowych Nałęczowa mieści się w obrębie 20-hektarowego parku. Wśród nich Stare Łazienki – elegancki i stylowy budynek znany z etykiet na wodzie mineralnej, Pawilon Angielski, Werandki – ozdobione od frontu drewnianymi werandami, palmiarnia z fontanną po środku, niewielki Domek Grecki i Domek Gotycki, mieszczący obecnie bibliotekę, czy wreszcie okazała XVIII-wieczna rezydencja właścicieli miasta – Pałac Małachowskich, z kawiarnią na parterze. Od herbu Nałęcz widniejącego nad wejściem wywodzi się obecna nazwa miejscowości.
Turyści i kuracjusze odpoczywają tu na tarasie, niespiesznie popijając kawę i poddając się urokowi miasta-ogrodu. Czasem przysiądą obok eleganckiego „Dziadzia Prusa” w meloniku, który przez 28 lat szukał w Nałęczowie natchnienia. Z salonu na piętrze dobiegnie ich jakaś rzewna pieśń czy recytacja, z głębi parku – uzdrowiskowy szlagier wygrywany przez małą orkiestrę. Nawet twardziele stąpający twardo po ziemi w takich warunkach poczują natchnienie. Tyle wkoło poetyckiej melancholii…        

polecane hotele GORACH

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA Awards

Phytomer 300x300nova group 2020BANER EDEN Thalgo hotele

 

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

shutterstock 30510868