Facebook open

Sopotorium - baner

Chodzenie po rozżarzonych węglach, śpiewy i tańce w kręgu, gra na bębnach, przybieranie symbolicznych imion? Czy szamańskie praktyki zastrzeżone są wyłącznie dla wtajemniczonych? Rośnie liczba osób zafascynowanych alternatywnymi metodami leczenia i duchowością praprzodków!

Tekst: Milena Janiec

Techniki szamańskie to zbiory rytuałów znanych pod każdą szerokością geograficzną. Wymuszone przez naturę, życie w grupie, plemienną rzeczywistość, wygenerowały zbiory zachowań dających poczucie wspólnoty, jak chociażby celebracja inicjacji na każdym etapie życia. Nadawały one cel życiu, wyższy, niż trudna i mozolna codzienność, podporządkowanie Sile Sprawczej. Inspirowały także metody leczenia, które pomagały ratować jednostki i masy.
Dziś Europa korzysta z tych technik, zapożyczonych ze wszystkich stron świata, ale i z rodzimego, choćby słowiańskiego dziedzictwa. Jedni zgłębiają tajniki wiedzy szamańskiej, szukając wytłumaczenia swojego istnienia. Inni odnajdują się w rytuałach, gdy dzisiejszy świat próbuje wyrzucić ich poza nawias. Jeszcze inni uznają wyższość naturalnych terapii i metod leczenia nad medycyną konwencjonalną, kiedy ta odebrała im nadzieję. Jednak warsztaty tańca hula, zabiegi masażu lomi-lomi, zajęcia z gry na bębnach, czy kobiece tańce w kręgu nie są już zarezerwowane tylko tych, którzy pasjonują się tymi metodami. Pradawne techniki i rytuały weszły na dobre do oferty pracowni pracy z ciałem, tematycznych klubów oferujących zajęcia rozwojowo-twórcze, a nawet do firmowego team-buildingu. I tak pracownicy korporacji trafiają na metody budowania więzi, przełamywania oporów, wzmacniania wiary w siebie, które nie straciły na aktualności od tysięcy lat!
Prezentujemy kilka wybranych metod, które sięgają korzeniami naprawdę dawnych czasów!

Tańce w Kręgu
Nazwa Tańce w Kręgu oznacza zebrane przez niemieckiego profesora tańca i etnografa, Bernharda Wosiena, tradycyjne tańce ludów europejskich, głównie z rejonu Bałkanów, tańczone nie w parach, a w kręgu lub korowodzie. Od wielu lat nauczyciele tańców w kręgu z różnych ośrodków na świecie wzbogacają stworzony przez profesora Bernharda Wosiena kanon o tańce z różnych stron świata. Taniec ma ogromną siłę transformującą. Budzi on do życia ciało, uśpioną w nim moc i ekspresję. – Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że jest to jeden z najlepszych sposobów na odreagowanie napięć oraz stresów towarzyszących kobietom i mężczyznom w zmaganiach się z wymogami współczesnego świata – zachęca Hanna Sypiańska, nauczycielka tańców w kręgu. www.muzykaduszy.pl

 

Rozpal mnie!
Firewalking – czyli nauka stąpania bosymi stopami po ogniu to – jak zapewniają organizatorzy – znakomity warsztat motywacyjny, mogący stanowić także pomysł na… team builiding. – Ta zagadkowa i pozornie niebezpieczna ceremonia jest niepowtarzalną okazją do zmierzenia się z żywiołem ognia i przekroczenia wytyczonych przez strach i zdrowy rozsądek granic – dodają. Wrażliwość ludzkiego ciała na wysokie temperatury jest zagadką, która intrygowała już w starożytności. Rzymski uczony, Pliniusz Młodszy, ze zdumieniem opisywał sławne rzymskie rodziny, których członkowie podczas dorocznych ceremonii składania ofiar Apollinowi bezboleśnie chodzili po żarzących się węglach. Dzięki temu byli zwalniani ze służby w wojsku i innych obowiązkowych świadczeń. Chodzenie po ogniu znane było także w północnej Afryce, gdzie traktowano je jako symbol duchowego oczyszczenia. Na Thaiti od wieków kultywuje się chodzenie po zastygłej lawie wulkanicznej o temp. 600° C. Teoretycznie, najbardziej odporne na temperaturę organizmy żywe, zwane termofilami, giną w temperaturze 98°C. Ludzkie białko ścina się już przy 40°C. Uczestnicy zajęć jednak przekraczają granice, pokonują strach przed żywiołem i przechodzą boso po utworzonym z żaru, ognistym dywanie, którego temperatura wynosi ok. 600° C bez bólu i – jak zapewniają organizatorzy – żadnej szkody dla zdrowia. www.etno.pl

Gra na bębnach
Bębny to najstarsze instrumenty muzyczne wytwarzane i używane przez człowieka. Fenomen rytmu wyrażany w grze na bębnach dotyczy w równej mierze sfery czysto fizycznej, co głęboko psychologicznej, duchowej. Grając w grupie, jak zapewniają praktycy, uczymy się empatii, słuchania innych oraz własnego, pierwotnego rytmu. Gra na bębnach daje wiele korzyści dla dorosłych i dzieci: poznajemy lepiej samych siebie, zyskujemy inspirację i siły do działania, rozbudzamy kreatywność i twórczość, relaksujemy się i synchronizujemy pracę obu półkul. Gra na bębnach ma też uświadamiać granice między odrębnością i wspólnotą, rozwijać umiejętność współpracy i dawać radość ducha.
„Obudź swój potencjał twórczy i odkryj smykałkę konstruktora” – czytamy na stronie Strefy Rytmu. Na warsztacie dowiesz się, jak w prosty sposób zrobić efektowny instrument perkusyjny. Skonstruujesz m.in. kije deszczowe, grzechotki i różne rodzaje „przeszkadzajek", istniejących w tradycyjnych kulturach już od wieków. Do ich tworzenia używa się naturalnych materiałów, np. tykiew, bambusów, muszelek czy ziaren zbóż. Warsztat rozpoczyna się krótką lekcją BHP i dokładnym opisem procesu tworzenia instrumentów. Na kolejnych etapach konstruowania używane będą m.in. wiertarki, młotki, czy gwoździe. Dalej jest już tylko przyjemniej, dobierając rodzaj i grubość ziaren, uczestnicy decydują o unikalnym brzmieniu instrumentów. Następnie je dekorują, wg własnych pomysłów i gustów. www.strefarytmu.pl

Prosto z Hawajów
Huna to odmiana szamanizmu, pochodząca z Hawajów i obszaru Polinezji, znana również w wielu odmianach praktycznie w całym basenie Pacyfiku, od Tahiti aż po Nową Zelandię i Wyspy Wielkanocne. Słowo „huna” ma wiele znaczeń – może być sztuką lub rzemiosłem, szamanizmem i wiedzą tajemną lub też po prostu tajemnicą. Celem ludzi zajmujących się hawajską odmianą szamanizmu jest wspomaganie społeczności, w których żyją poprzez uzdrawianie przypadłości fizycznych, umysłowych, a także związków między ludźmi oraz uzdrawianie problematycznych sytuacji. W dawnych czasach Kahuna był więc uzdrowicielem, wróżbitą pomagającym wyznaczyć odpowiednie chwile dla wypraw rybackich czy zasiewów, kapłanem kontaktującym się z bóstwami i duchami przodków oraz doradcą każdego wodza. Współcześnie Kahuni są uzdrowicielami łączącymi w swoich metodach psychologię, leczenie energiami subtelnymi oraz ściśle szamańską wiedzę o ludzkiej duchowości. Warsztaty huny obejmują naukę technik pracy z podświadomością. Zdobyta podczas spotkań wiedza pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi problemami, uczuciowymi, finansowymi czy zdrowotnymi. www.emmerle.pl

Więcej o dzisiejszych obliczach szamanizmu:
www.taraka.pl
www.huna.net.pl
www.tantra.pl

Podobne artykuły

Znaczenie komunikacji niewerbalnej w kontaktach damsko-męskich jest tak samo często przeceniane co niedoceniane. Co warto o niej wiedzieć, a co lepiej sobie odpuścić?
Z badań CBOS wynika, że dwie piąte badanych (41%) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym jedynie nielicznym (4%) samotność doskwiera zawsze lub bardzo często.
Właśnie wróciłem z urlopu i uświadomiłem sobie, że nie był to ani regenerujący wypoczynek, ani nawet mini relaks, ponieważ nie potrafię zapomnieć o życiu zawodowym, nie potrafię się wyłączyć. Jak uciec od obowiązków i odpoczywać, żeby naprawdę nabrać sił,  zrelaksować się, odetchnąć?
Dlaczego Terapia Sercem? Dlaczego Terapia Miłością? Dlaczego terapia w ogóle?
Czy udany związek w dzisiejszych czasach jest w ogóle możliwy? Jak utrzymać dobry związek – porady psychologa i terapeuty Moniki Dreger.
Długowieczność z dnia na dzień wzbudza coraz większe zainteresowanie. Media bombardują nas reklamami najlepszych kremów anti-aging, suplementów diety czy zabiegów, które sprawią, że będziemy mieć ciała 20-latków. Czy istnieją klucze do długowieczności? I czego możemy nauczyć się od stulatków?

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz